posted in: Articles | 0

Iată o colecție de abrevieri care vă sporesc înțelegerea jocului de fotbal (fotbal). S-ar putea veni peste scrisori împreună, cum ar fi CM, DM, QT, L și A. trimite un e-mail dacă ți-e dor ceva de pe listă.

abrevieri de poziție

– am-mijlocaș atacant.
SW-măturătoare. Un jucător cu sarcini defensive și ofensive. El este dat un rol liber și poate servi într-o anumită măsură, ca un playmaker și ar trebui să cadă, de asemenea, înapoi în spatele liniei defensive atunci când atacul lateral opus.,
CB-centrul din spate. În mod normal, unul sau două spate centrale sunt utilizate într-o formație.
CF-centru înainte. Atacatorul care este poziționat în mijlocul liniei ofensive. În fotbalul modern a devenit obișnuit să folosești doar unul sau doi atacatori; prin urmare, un centru înainte poate să nu fie destul de relevant ca descriere.
LB – stânga înapoi. Este poziționat pe partea stângă a liniei defensive.
RB-înapoi. Este poziționat pe partea dreaptă a liniei defensive.
FB-Fundaș. Un alt nume pentru jucătorul defensiv care joacă fie pe partea stângă (stânga spate), fie pe partea dreaptă (dreapta spate).,
LWB-aripa stângă înapoi. Poziționat în fața spatelui stâng și pe „aripa”.
RWB-aripa dreapta spate. Poziționat în fața spatelui drept.
D-apărător.
DM-mijlocaș defensiv.
cm-mijlocaș central.
F-înainte.
GK-portar. Adesea se utilizează numai G.
LW-aripa stângă. Similar cu aripa stângă din spate, dar de obicei cu o sarcină în primul rând ofensivă. Cu alte cuvinte, un mijlocaș ofensiv.
RW-aripa dreaptă. La fel ca aripa stângă, dar pe aripa opusă.
M-mijlocaș.
WF-aripa înainte. Un atacator în poziție ofensivă pe aripa., Ca și în cazul centrului înainte, aripa înainte a fost mai puțin obișnuită în jocul modern, dar ar putea fi prezentă într-o formație 4-3-3.
ST-atacant. O funcție similară cu centrul și aripa înainte.
dacă-în interior înainte. În zilele de demult o linie ofensivă ar putea consta din cinci atacatori și includ două înainte în interiorul poziționat între înainte aripa și Centrul înainte și în mod normal, un pic în spatele celorlalte trei.
OL-stânga în afara. La fel ca stânga-extremă.
sau-în afara dreapta. La fel ca stânga-extremă.,

publicitate

raport de potrivire și abrevieri conexe

a – Away. Comună în tabele.
A. E. T. – După prelungiri. Înseamnă că rezultatul se referă la un joc care a folosit timp suplimentar pentru a decide rezultatul. De exemplu, 3-2 A. E. T. ar trebui citit ca rezultat final după 120 de minute. Uneori, atât rezultatul după 90 de minute (timpul obișnuit al meciului), cât și rezultatul după prelungiri sunt scrise.
AW – victorie în deplasare. Cu alte cuvinte, echipa care a jucat în deplasare a câștigat jocul. Opusul câștigului acasă (HW).
D-Draw (draw jocuri)., Este comună utilizarea acestei abrevieri în tabele.
E. T.-timp suplimentar. Timp suplimentar, care este utilizat în unele jocuri cupa atunci când în picioare este o remiză. Nu este același lucru cu timpul adăugat din cauza rănilor și a altor întârzieri în timpul meciului.
F. T.-Cu normă întreagă (adică după 90 de minute, inclusiv timpul adăugat). Adesea folosit la prezentarea rezultatelor. Comparați cu jumătate de timp.
Gls. – Goluri. Uneori folosit în baze de date.
GD. – Diferența de gol. +25 ar însemna, prin urmare, că o echipă a făcut 25 mai multe goluri decât a marcat împotriva ei.
H-acasă. Comună în tabele.
H. T.-jumătate de normă (adică., după 45 de minute într-un meci de fotbal). Comparați cu normă întreagă.
HW-victorie acasă. Cu alte cuvinte, echipa care a jucat pe teren propriu a câștigat jocul.
L-pierdere (jocuri pierdute). Este comună utilizarea acestei abrevieri în tabele.
P-Jucat (jocuri). Este comună utilizarea acestei abrevieri în tabele.
Pts. – Puncte.
QF-sfert de finală.
Vs. – Versus (ar putea fi, de asemenea, abreviat cu doar v.). Acest lucru este legat de toate ocaziile când o echipă întâlnește o alta, ca în Brazilia Vs.Anglia.
W-Win (jocuri câștigate). Este comună utilizarea acestei abrevieri în tabele.,
w / O-Walkover, ceea ce înseamnă că o echipă câștigă fără un concurs, de exemplu, din cauza celeilalte echipe se retragă din competiție.

abrevieri diverse

AFC-Asociația Club de fotbal. O abreviere comună pentru cluburile britanice.
Aplicații-apariții, care se referă la numărul de meciuri la care a participat un jucător.
FC-Club de fotbal. O abreviere foarte comună ca parte a unui nume de cluburi. Această abreviere poate diferi în funcție de limbă. În Spania, de exemplu, este comună cu abrevierea CF, care înseamnă Club de Fútbol.,
SC-Club de fotbal, nu la fel de comun ca FC în numele cluburilor.Asociația de fotbal și competiții abrevieri (acronime)