Atletism

posted in: Articles | 0

tradiție bogată NC State de atletism colegiu a început la scurt timp după fondarea școlii, atunci când elevii au organizat primul meci de fotbal în 1892. De atunci, echipele noastre au câștigat patru campionate naționale și nenumărate titluri de conferințe și am câștigat 31 de campionate naționale individuale.,începând cu Reynolds Coliseum și continuând cu Carter-Finley Stadium și PNC Arena, NC State lucrează cu parteneri publici și privați pentru a oferi facilități multifuncționale de ultimă generație care găzduiesc evenimente sportive, concerte și alte activități de divertisment și educaționale.acum sponsorizând 23 de programe varsity, NC State Athletics promovează succesul echipei și individuale, face burse și oportunități educaționale disponibile pentru mai mult de 550 de studenți sportivi și creează experiențe memorabile pentru fanii Wolfpack.,studenții și absolvenții, facultatea și personalul, fanii vechi și noi, își găsesc puterea în pachet.

Repere recente

• echipa de baschet feminin NC State a câștigat Campionatul ACC 2020.
  • echipa de lupte a câștigat Campionatul ACC 2020.
  • înot și scufundări pentru bărbați a câștigat al șaselea campionat drept ACC.
  • femeile de înot și scufundări a câștigat al doilea titlu ACC în trei sezoane.
  • echipa feminină de cross-country a câștigat un titlu de ligă, al treilea drept și al 24-lea în istoria școlii.,
  • Patru NC Stat capul antrenori câștigat Antrenor al Anului statutul lor în cadrul echipei de conferințe: Laurie Henes (femei cross country), Kim Landrus (gimnastica), Braden Holloway (bărbați înot și scufundări) și Simon Earnshaw (tenis de femei).
  • programul de atletism s-a clasat pe locul 26 în clasamentul competițional National Learfield IMG Directors’ Cup pentru 2018-2019.
  • NC State a fost una dintre cele două școli NCAA pentru a avea un proiect de primă rundă în proiectele WNBA, MLB și NFL.