NASCAR: Charlotte race sparge recordul pentru cea mai lungă cursă vreodată

posted in: Articles | 0

Coca-Cola 600 la Charlotte Motor Speedway, care a durat de duminică seara până luni dimineață, a sfârșit prin a fi cea mai lungă cursă din istoria NASCAR Cup Series.

The Coca-Cola 600 a fost contestată în fiecare an merge înapoi la 1960, Anul Charlotte Motor Speedway deschis. Această seară de duminică a marcat cea de-a 61-A cursă anuală a celei mai lungi curse din programul NASCAR.această cursă, programată pentru cele 400 de ture obișnuite în jurul celor patru viraje, de 1,5 mile (2.,414-kilometru) oval din Concord, Carolina de Nord, a sfârșit transformându-se în cea mai lungă cursă din istoria NASCAR în ceea ce privește distanța.cu doar două ture rămase, Chase Elliott de la Hendrick Motorsports a ieșit bine în fața lui Brad Keselowski de la Team Penske și părea să aibă prima sa victorie din septembrie 2019, care a venit la Charlotte Motor Speedway Roval, în geantă.apoi, steagul de precauție a zburat, în timp ce William Byron, unul dintre coechipierii săi de la Hendrick Motorsports, s-a învârtit din cauza unei anvelope plate.,echipa lui Elliott a luat decizia de a-l aduce pe Chevrolet #9 în gropi pentru anvelope noi, ceea ce l-a trimis înapoi pe locul 11 pentru repornirea finală. Keselowski a moștenit conducerea, în timp ce a rămas pe pistă.

steagul verde a zburat din nou pe tur 404, sensul cursa a devenit un 405-cursa tur, cu potențialul de a merge mai mult, dacă un alt semnal de alarmă a venit înainte de steagul alb a zburat.nu au mai existat perioade de avertizare înainte de arborarea steagului alb, iar Keselowski a fost cel care a ținut să ia steagul în carouri cu doar 0.,293 secunde înaintea lui Jimmie Johnson de la Hendrick Motorsports pe locul doi și Elliott într-o treime dezamăgitoare pe anvelopele noi.Johnson a sfârșit prin a fi descalificat după ce Chevrolet-ul său # 48 nu a reușit inspecția post-cursă, astfel încât Elliott a fost marcat pe locul doi. A terminat 0.674 secunde în spatele lui Keselowski.

dar cursa nu a avut nevoie să meargă mai mult pentru a deveni cea mai lungă cursă vreodată la 607.5 mile.înainte de acest an, Coca-Cola 600 a fost scurtată de trei ori și a trecut exact de 600 de mile de 56 de ori., A trecut vreodată peste 600 de km, cu care a întâmplat în 2011, când Kevin Harvick a câștigat un 402-tur (603 km) eveniment de 0.703 secunde înainte de David Ragan.

Cursa de miercuri seara pe pistă este programată să fie o cursă mult mai scurtă de doar 208 ture, deoarece este doar o cursă de 500 de kilometri. Această cursă, uniformele Alsco 500, va fi transmisă în direct pe Fox Sports 1 începând de la 8: 00 p.m. ET.